Příprava na 1. výstavu

Chystáte se na svojí první výstavu? V tomto článku se dozvíte veškeré potřebné informace, které doporučujeme nepodcenit. V případě nejasností se na nás s důvěrou obraťte.

Co je vhodné si na výstavu pořídit

Musíte si pořídit věci, bez kterých se na výstavě neobejdete. Rozsáhlost a finanční nákladnost pořízení výbavy bude záležet na tom, jak často chcete na výstavy jezdit a kolik času na nich chcete strávit. Někdo přijede k areálu, vyndá z auta všechnu výbavu a přesune si ji k výstavnímu kruhu. Někdo má s sebou kočárek pro psa, někdo všechny své věci přepravuje na vozíku a někdo jede pouze s malou brašnou. Když je vše pro pejska nachystané, jde vystavovatel na toalety, kde se převlékne do vhodného oblečení. Dámy do kostýmků, pánové do obleků barevně ladících se psem a jeho vodítkem a obojkem.

Vodítko – budete potřebovat tenké nepružící vodítko vyrobené z ohebného materiálu, které je pro vašeho psa zároveň obojkem. Jeden konec vodítka je klasický, určený do ruky psovoda. Na druhém konci je očko, jehož velikost nastavíte pomocí kroužku a jisticího prvku podle vašeho psa. Barva vodítka se většinou volí taková, aby co nejvíce odpovídala barvě srsti psa na krku a co nejméně na psovi upoutávala.

Taška na psí doklady, abyste je měli stále stejně urovnané, mohli je hned nahmátnout a také aby se vám nezničily.

Výstavní taška – pokud se chystáte jezdit na výstavy často, je vhodné pořídit si k tomuto účelu tašku, do které dáte vše, co s sebou pro svého psa budete na výstavě potřebovat, a budete to v ní moci mít trvale sbalené. Miska a lahev na vodu, pamlsky, hračky, taška s doklady, náhradní vodítka, atd.

Klec či přepravka pro psa – je mnoho druhů klecí a přepravek, takzvaných „kennelek“. Liší se pevností, materiálem, ze kterého jsou vyrobeny, a účelem, ke kterému jsou určeny. Podobné svým účelem jsou plastové přepravky „kennelky“ a klasické klece. Obě jsou používány pro psa v autě a následně je možné vzít je s sebou i k výstavnímu kruhu, aby tak měl pes stále svůj klid a mohl odpočívat. Kennelka a klec jsou poměrně těžké. Proto pokud si budete pořizovat některý z větších rozměrů, je vhodné přikoupit si i kolečka, která se k nim lehce přimontují. Majitelé více psů, a tak i více klecí to často řeší nákupem vozíku, na který všechny klece jednoduše položí a odvezou.

Židle – jestli nechcete riskovat, že na výstavě budete muset celý den stát, je vhodné pořídit si skládací židli. Díky ní budete moci v klidu a pohodlí s kávou v ruce sledovat výkony a krásu předváděných psů, kteří jsou v pořadí před vámi.

Oblečení – mnoho vystavovatelů si časem pořídí na výstavy i speciální oblečení. Někdo dá přednost klasickému společenskému oblečení (kostýmek, oblek) a smíří se s náročnějším odstraňováním chlupů. Někdo volí raději sportovní eleganci a vybere si takovou, která je zároveň funkční, pohodlná a působí dostatečně společensky. Ten, kdo výstavy nepovažuje za společenské události, volí své oblíbené oblečení (rifle a tričko), ve kterém se bude cítit pohodlně a nebude ho vyrušovat např. omezení v chůzi kvůli úzké sukni a nebude mít pocit škrcení kvůli kravatě, na kterou není zvyklý. Říká se, že pokud půjdete do kruhu nedostatečně společensky oblečení, poškodíte svého psa. Určitě záleží na individualitě rozhodčího.

U oblečení si určitě ohlídejte jeho barvu. Snažte se obléknout kontrastně k barvě psa. Jestliže vystavujete černého psa, neberte si na sebe černé kalhoty. Rozhodčí většinou vidí psa před vámi a pes by mu mohl splývat s vaším oblečením.

Pozornost věnujte i obuvi. Vždy myslete na pohodlí. Volte boty bez podpatku, které při chůzi nedělají rámus. Vaše chůze v kruhu by měla působit elegantním lehkým dojmem.

Co můžete v relativně krátké době před výstavou se vzhledem psa udělat?
U psů krátkosrstých, kteří se nijak neupravují toho moc nezmůžete. Důležité je kvalitní vyčesání vypadané srsti. Zhruba týden před výstavou je možné psa vykoupat. Srst bude mít lesklejší, zbavenou prachu. Můžete také použít sprej, který srst chrání před špínou a udrží ji tím déle lesklou.
U psů dlouhosrstých, jejichž srst speciální péči nevyžaduje, bude hodně záležet na kvalitě srsti a vyčesání. Tak jako u krátkosrstých psů je většinou vhodné po vyčesání psa vykoupat, srst potom důkladně rozčesat a proti směru růstu znovu vyčesat. U naprosto přírodních plemen však stačí srst důkladně vyčesat. Na výstavě pak dlouho kartáčovat proti srsti, abyste zvýšili její objem.

Vejít do kruhu a předvést psa rozhodčímu bez dlouhodobé přípravy není vhodné. Samozřejmě to udělat můžete a občas se s tím na výstavách setkáte. Do kruhu vejde člověk se psem a ani jeden z nich neví, co má dělat. To samozřejmě přidá práci rozhodčímu, který musí říkat, co od nich chce. Do jaké míry se to podaří výstavnímu nováčkovi a jeho psu vykonat, záleží hodně na psychické pohodě a odolnosti psa, na jeho ovladatelnosti a celkové sladěnosti s majitelem.

Mnoho lidí ani nenapadne, že by psa měli něco učit. Myslí si, že se se psem jen v kruhu projdou a bude hotovo. Avšak tím psa zbytečně poškodí nebo rozhodčímu posouzení vůbec neumožní. Proto neleňte a včas začněte se svým psem trénovat.

Co je psa nutné naučit?

Ukázat zuby a skus.
Samec si musí nechat zkontrolovat varlata.
Stát ve výstavním postoji.
Předvést se v pohybu.

Zásady, které je vhodné při nácviku dodržovat
Než začnete se svým psem vystavování trénovat, zamyslete se, co od něho budete chtít. Jak chcete, aby váš pes v kruhu působil? Určitě budete chtít, aby byl radostný, sebevědomý a živý. Toho docílíte jedině klidným a vlídným přístupem.

Nestresujte psa při nácviku. Cvičte, jen když na to máte náladu a víte, že budete dostatečně trpěliví. Chcete, aby psa tyto cviky bavilo vykonávat, aby na jejich nácvik měl radostné vzpomínky a tuto radost předvedl při jejich plnění v kruhu.

Trénujte s nenajedeným psem, abyste zvýšili jeho zájem o spolupráci. Vyberte vhodné pamlsky nebo hračku. To, co bude vašeho psa hodně motivovat. Jestliže daná motivace přestává být pro psa přitažlivá, najděte něco nového. Potřebujete, aby se pes před cvičením radostně rozrušil. Bude se vám to hodit na výstavě, kdy pes po dlouhém čekání může jít lehce do útlumu.

Cvičení ukončete dříve, než pozornost vašeho psa začne klesat. Méně znamená více. Psa často chvalte. Rozlišujte intonaci hlasu. Zvykejte psa na to, že na výstavě není vhodné říkat povel moc nahlas. Působilo by to rušivě. Učte proto psa od začátku na méně hlasité povely. Chválu nezapomeňte pronášet vyšším radostným hlasem.

Postupujte od jednoduššího ke složitějšímu. Nechtějte od psa, aby hned udělal celý cvik, a to ještě dokonale. Postupujte pomalu, aby měl čas si jednotlivé pokroky zažít.

Buďte důslední. Vždy trvejte na provedení cviku. Vyberte si předem pro každou „disciplínu“ povel. Tím váš pes bude na výstavě vědět, co od něho přesně chcete.

Nácvik kontroly chrupu
Činnost pro psa nepříjemná, a proto je u ní nutná pečlivá láskyplná příprava. Při tomto nácviku je vhodné postupovat velmi, velmi pozvolna a využívat enormně hodně odměn. Co vlastně od psa chcete?

Celkem se ukázka chrupu skládá ze tří kroků:
Nejprve musí pes snést při zavřené tlamě stáhnutí předního pysku dolů a naopak horního pysku nahoru. Potřebujete, aby rozhodčí mohl zkontrolovat skus psa. Jakoby za psa vyceníte při sevřených čelistech zuby.

Dále potřebujete psa naučit, aby si nechal zmáčknout současně seshora i zdola tlamu a při tom aby vydržel odhrnutí horních i dolních pysků od zubů. To musí váš pes zvládnout na obou stranách.

Poslední krok při kontrole zubů bude pro vašeho psa nejméně oblíbený. Musíte mu otevřít tlamu, aby rozhodčí mohl zkontrolovat stoličky a počet zubů. Je to úkon, který psi nemají rádi, ale jistě ho zvládnete.
Při nácviku začněte od nejjednoduššího. Psa nejprve zvykejte na fakt, že mu občas sáhnete na tlamu, zvednete pysk. Chtějte od něho, aby při tom vydržel v klidu. Vyberte si nějaký povel, kterým psa předem upozorníte, co přijde na řadu. Jakmile pes vydrží letmý dotek, přistupte jakoby k obejmutí tlamy. Jedna ruka je pod tlamou, druhá ruka drží tlamu seshora. To už bude pro vašeho psa méně příjemné. Když tohle zvládne, jste již kousek od dosažení prvního kroku. Teď zkusíte při sevření tlamy stáhnout přední pysky dolní čelisti dolů a horní čelisti nahoru. Nespěchejte, rozdělte celý cvik na více kroků. Spokojte se nejprve s dílčími úspěchy. Druhá část bude jistě snadná. Po povelu dejte jednu ruku pod tlamu, druhou svrchu na tlamu, ale tak, aby vaše prsty směřovaly rovnoběžně s tlamou. Pak svými palci odhrňte psovi pysky na straně tlamy. Ze začátku odhrňte pysky jen maličko nebo se jich jen dotkněte. Dobu a velikost odhrnutí zvětšujte postupně, dokud nedocílíte dostatečné doby, aby měl rozhodčí čas zuby zkontrolovat. Jako poslední cvik si nechte otevírání tlamy. Jedna ruka bude opět pod tlamou, druhá bude nahoře. Nejprve tlamu pouze maličko pootevřete a hned pusťte a chvalte. Až po několika trénincích se dopracujete k plnému rozevření.

Vždy si pamatujte, že nejprve musíte říci povel a až pak na psa sahat a rozevírat mu tlamu či stahovat pysky. Ihned po cviku psa pochvalte a odměňte.

Až budete na výstavě, myslete na to, že vy zuby vašeho psa znáte. To rozhodčí má vidět psovi do tlamy. Proto vy musíte svoji hlavu dát stranou a umožnit tak rozhodčímu se psovi do tlamy podívat. Vždy by měl stát rozhodčí, pes a pak vy. Tak bude rozhodčí spokojený, že ukázání probíhá hladce a rychle. Během nácviku můžete požádat nějakého známého, aby vám sehrál roli rozhodčího. Pes si zvykne na přítomnost další osoby a známý vám řekne, zda psovi do tlamy dobře vidí. Jako rozhodčího můžete vyzkoušet muže i ženu, protože někteří psi na ně reagují rozdílně.
Někteří rozhodčí kontrolují psovi chrup raději sami. Vy psa jen postavíte a rozhodčí mu otevírá tlamu dle svého. Vyrovnaný neagresivní pes to jistě zvládne velmi dobře.

Nácvik kontroly varlat
Pro valnou většinu psů bezproblémová část výstavy. Rozhodčí zezadu zkontroluje, zda má pes v šourku obě varlata. Tento rychlý počin od rozhodčího vadí jen velmi bojácným či agresivním psům. Běžně není nutné ho nijak trénovat. Zkuste požádat někoho, aby psovi varlata cvičně zkontroloval, abyste měli jistotu, jak váš pes zareaguje. Pokud by váš pes reagoval bojácně, je potřeba trénovat pomalu a psa zvykat na přiblížení cizí osoby a na dotek. Vždy v klidu a po dobrém. Jestliže by váš pes reagoval agresivně (nikoliv ze strachu), je nutné vysvětlit mu, že vy jste pánem a přejete si, aby si tuto kontrolu nechal líbit. Mějte na paměti, že agresivní pes je na výstavě diskvalifikován.

Výstavní postoj
Na výstavě má výstavní postoj umožnit rozhodčímu prohlédnout si důkladně tělesné proporce psa. Pes musí zůstat stát v klidu a ve vašem zájmu by při tom měl vypadat co nejlépe. Jaké jsou možnosti výstavního postoje:

Volný – stojíte čelem proti svému psovi a ten se postaví do postoje sám.
S oporou na stole – pro menší plemena psů.

Při volném výstavním postoji se majitel postaví před psa a pomocí pamlsku a nacvičeného povelu umístí psa proti sobě. Pes by měl stát v jakoby hrdém postoji a dívat se na vás, případně na pamlsek. Pro nácvik to není moc obtížný cvik. Zmatek to trochu udělá pejskům, kteří se svým pánem cvičí poslušnost. Ti jsou zvyklí přiběhnout k pánovi a sednout si čelem k němu. Teď od nich ale budete chtít, aby zůstali stát. Vyberte si povel, který budete používat, a proneste ho. Dejte mírně před a nad hlavu psa pamlsek a snažte se zaujmout psa, aby chvíli vydržel stát. U pejska, který netrénuje sportovní kynologii, můžete couvnout a vyzvat ho, aby couvl za vámi. Tím se narovná, pokud stál křivě. Ze začátku můžete psa zkusit zaujmout hlasem, aby vydržel déle stát. Dobu stání postupně prodlužujte. Snažte se cvik ukončit dříve, než ho ukončí pes. Odměňte ho pamlskem, na který se díval. U pejska, který je zvyklý si čelem k vám sednout, můžete zkusit spojit povel pro výstavní postoj s povelem „stůj“ nebo „vstaň“. Samozřejmě pokud ho pes zná. Psa tak včas upozorníte, že si nemá sednout. Pokud si i tak začne sedat, můžete použít zákazový povel, např. „ne“. Párkrát bude pejsek zmatený, ale brzy cvik pochopí.
U tohoto postoje psa fyzicky neupravujete, pouze pomocí motivace na pamlsek či vaším couvnutím. Vodítko je prověšené pod krkem psa. Pes stojí předními končetinami kolmo k podkladu, hlavu má nahoru. Ocásek by měl být nesen dle standardu plemene. V ideálním případě má s vámi pes navázaný oční kontakt.

Pokud u tohoto postoje chcete mít nad psem větší kontrolu, je možné mu dát výstavní vodítko těsně pod tlamičku (kousíček za uši). Umožní vám to psa velmi lehce korigovat, a to zejména nadzvednout mu hlavu a posunout hrudník vpřed.

Volný výstavní postoj upotřebí ve výstavním kruhu každý. Je proto vhodné ho každého psa naučit.

Výstavní postoj s oporou na stole je vhodné začít s nácvikem od štěněte. Položte psa na stůl, chvíli ho tam nechte a odměňte. Musí se na stole začít cítit v pohodě. Později ho na stole postavte a povelem s pamlskem zaujměte. Chtějte, aby byl takzvaně našpicovaný. Po pár opakováních ho začněte zvolna zvykat na upravování postoje.

Při výstavním postoji s oporou se musí také majitel naučit pracovat s vodítkem. Většinou se dává okolo krku. Nepřekáží tak, nekazí dojem a majitel má volné ruce na korekci psa.

Ať váš pejsek stojí v kterémkoliv z výstavních postojů, vždy od něho chtějte, aby vypadal zaujatý, našpicovaný. Tím má krk vytažený nahoru, na obličeji má výraz plný zájmu. Na tento fakt nesmíte zapomenout při tréninku. Pejska vždy motivujte pamlskem, který dávejte do vhodné pozice před psa. Mírně nad a před hlavu. Každý musí najít to správné místo pro ruku s pamlskem, při kterém se pes postaví nejlépe. Nesmíte také zapomenout na další možnost, jak zaujmout psa, a to hlasem.
Předvedení v pohybu

Stejně jako u výstavního postoje i zde máte více možností, jak psa předvést. Pro vodiče je důležité pamatovat si, že vodítko je v kruhu vždy v levé ruce. Chodí se proti směru hodinových ručiček a pes je vždy uvnitř kruhu, je tedy mezi vámi a rozhodčím. Vodič musí umět pracovat s vodítkem. Prodloužit si ho, zkrátit a případný přebytek vodítka smotat v dlani, aby nepůsobil rušivým dojmem.

Pes by neměl jít těsně lopatkou u vaší nohy, měl by jít v klusu. Abyste psa dobře předvedli, měli byste být sehraná dvojice a mít naučenou rychlost. Psa opět motivujete pamlskem nebo hračkou.

U svého psa si můžete vybrat ze tří možností předvedení v pohybu:
S kontrolou – pro sebevědomé jedince, kterým nevadí jít před svým majitelem. Pes jde dva kroky šikmo vlevo před svým majitelem. Ten ho tak dobře vidí, může psa snadno kontrolovat a měnit rychlost klusu.

Standardní – způsob vhodný pro většinu psů. Pes jde vedle vodiče zhruba 30 cm od jeho levé nohy. Pes se při tomto způsobu snadno motivuje. Vedení je snadné, ale vodič má omezenou možnost kontroly psa.

Zpětné – ideální pro submisivní pejsky, kteří raději svého pána následují. Pes jde šikmo za vodičem. Sleduje ho, nenásilně zvedá hlavu, je lehce motivovatelný. Pro vodiče je to náročný způsob vedení.

Je také na zvážení vodiče, zda pes bude mít smyčku okolo své hlavy volně na krku a bude tak mít více svobody, nebo zda upřednostní umístění smyčky těsně pod tlamou psa. Tím psa bude moci lehce ovládat a lehce docílí zvednutí jeho hlavy.

Na výstavě nebudete chodit jen v kruhu, ale rozhodčí vás také požádá, abyste šli diagonálně tam a zpět, aby mohl zkontrolovat psovi chody. To od vás vyžaduje natrénovat správnou rychlost. Nesmíte jít moc rychle, protože by rozhodčí nestihl nohy psa sledovat. Musíte také zvyknout psa na otočení takřka na místě. To mnoha psům dělá problém. Opět je důležitá motivace.

Před výstavou je vhodné se psem předvedení v pohybu trénovat, zvyknout ho na nějaký povel. Dvojice by se měla sehrát. Pes zjistí, co od něho chcete. Majitel se naučí se psem pracovat.

Návaznost cviků
Když máte jednotlivé prvky naučené, můžete psa začít zvykat na návaznost jednotlivých cviků tak, jak jdou na výstavě. Bude se vám to jistě hodit. Pokud máte možnost a dost elánu, jistě psu nováčkovi přijde vhod, když si postavíte cvičný kruh doma. Nebo alespoň zajedete na nějakou výstavu, a než se tam začne posuzovat nebo až posuzování skončí, si se psem v kruhu vystavení natrénujete.

Vejděte do kruhu, vodítko je v levé ruce, pes kousek od vaší levé nohy. Již od vkročení do kruhu psa motivujte, a dokud kruh neopustíte, psovi se intenzivně věnujte. I když se vám zdá, že se rozhodčí nedívá, psa stavějte do výstavního postoje volného.

Pokud máte v kruhu konkurenci, rozhodčí vás požádá, abyste oběhli hromadně kruh.

Poté přistoupí k prohlídce jednotlivých psů. Překontroluje zuby, varlata a požádá vás o oběhnutí kruhu.

Většinou následuje kontrola chodů při klusu diagonálně tam a zpět.
Potom rozhodčí obdobně posoudí ostatní psy. Když je s tím hotový, seřadí si psy dle svých preferencí. Nejhezčí pes dopředu, nejméně odpovídající standardu dozadu. Všichni společně opět oběhnou kruh. Přesunování v pořadí a klus okolo kruhu se opakují, dokud není rozhodčí rozhodnutý o definitivním pořadí psů.

Někteří rozhodčí vám jen řeknou pořadí a poblahopřejí. Jsou rozhodčí, kteří pro diváky řeknou nahlas posudek psa.

Takto za sebou se psem natrénujte jednotlivé cviky. Budete tak mít jistotu, že jste na výstavu dostatečně nachystáni.

Zatímco budete připravovat sebe i psa, nezapomeňte okukovat výstavní triky od ostatních vystavovatelů. Jistě snadno rozlišíte ty zkušené a případné profesionální vodiče od těch méně zkušených. Dobrým pomocníkem pro začátečníky je také internet. Na youtube.com najdete mnoho videí profesionálních handlerů, kde ukazují, jak psa na výstavu naučit vše potřebné. Česká videa najdete například pod hesly „vystavování psů“ či „příprava na výstavu“. Ti z vás, kteří umí anglicky, mohou čerpat například z výborných videí, která najdou pod hesly „dog show tips“ a „stacking dog tips“. Po zhlédnutí pár videí od různých profesionálů budete mít naprostý přehled a budete se moci pustit do práce i se svým psem.

Nezapomeňte natrénovat vstup do kruhu se sebevědomým úsměvem. Zapůsobíte na rozhodčího a váš pes se s vámi bude cítit jistější.

Váš velký den, kdy zúročíte čas věnovaný přípravě, se přiblížil. Asi si řeknete: Konečně. Příprava na první výstavu je unavující. Poctivě jste se svým psem trénovali, pečovali o jeho vzhled. Do výstavy vám zbývá již jen pár dnů a vaše nervozita roste. Pojďme si říct, co ještě musíte udělat a co vás čeká na výstavě. Precizní přípravou, a to nejen psa, ale i vaší, dosáhnete větší jistoty a budete se moci v klidu soustřeďovat na samotné předvedení psa.

Finální příprava před odjezdem

Se psem máte všechno pečlivě natrénované, stala se z vás sladěná dvojka. Nyní je potřeba věnovat nějaký čas své vlastní přípravě. Musíme nachystat nejen svůj zevnějšek, abychom psa dobře doplňovali, ale také si zjistit zbývající potřebné informace.

Kontrola webových stránek
Před každou výstavou, zejména tou větší, je dobré zkontrolovat webové stránky jí věnované. Často tam jsou doplněny informace o počtu přihlášených psů jednotlivých plemen. Najdete tam přehled kruhů a zjistíte, ve kterém kruhu se vystavuje vámi vlastněné plemeno. Předem tak budete vědět, kolik psů nastoupí před rozhodčího s vaším psem. Někdy je to informace uklidňující, když zjistíte, že do vaší třídy je přihlášen jen váš pes. Naopak zjistit, že budete mít 20 konkurentů, není moc povzbuzující. Vše má však svůj rub i líc. Bez konkurence to není pořádný boj, nezasoutěžíte si a hlavně se nic moc nepřiučíte. Ve velké konkurenci se více ostřílíte, otrkáte, ale vaše nervozita, kterou možná přenesete na svého psa, bude o to větší.

Pokud pořadatel na webové stránky informace o rozdělení do kruhů, seznam vystavovatelů atd. nedal, dozvíte se je až na místě z katalogu, který dostanete u vstupu na výstavu.

Studium propozic
Každá výstava má své propozice čili základní údaje o výstavě. Ty si prostudujte před přihlášením psa na výstavu. Je vhodné přečíst si je ještě jednou těsně před samotnou akcí. Obsahují údaje o výstavě – datum, druh výstavy, místo konání, informace o platbě výstavního poplatku a také časový rozpis výstavy, povinnosti vystavovatele a další užitečné instrukce, které je vhodné si před výstavou ještě jednou projít.

Kam jedeme a parkování
Již předem je vhodné zjistit si přesnou adresu pro navigaci či si nastudovat cestu.

Příprava věcí
V dostatečném předstihu si nachystejte všechny věci. Časem si určitě zavedete svůj systém přípravy. Některé věci budete nechávat trvale v autě, některé budete mít stále sbalené v tašce určené na výstavy. V začátcích je vhodné všechny věci snést na kupu, zabalit a vše nachystat již večer. Ráno přibalíte jen psa a můžete vyrazit.

Na co nezapomenout: vstupní list, očkovací průkaz, vodítko a obojek pro psa, výstavní vodítko, kartáče a hřebeny, misku a vodu pro psa, pamlsky, sáček na psí exkrementy. Většinou si s sebou vezmete i další věci, ty jsou však spíš pro vaše a psovo pohodlí: přepravka pro psa, židle, kosmetický kufřík atd. Nezapomeňte na vhodné výstavní oblečení.
Do příruční tašky, kterou budete mít u sebe, si nachystejte očkovací průkaz, abyste nemuseli nic hledat u přejímky psů a mohli ji absolvovat v klidu.

Příjezd na výstavu
Ti nervóznější z vás budou jistě večer před výstavou počítat ovečky. A mezi ně se jim bude stále plést obrázek jejich psa a dalších věcí, které si nachystali či na které zapomněli. Jistě budete stále dokola přemýšlet nad tím, co nemáte dotrénované a co se zvrtne. Nebojte, nejste sami. Jen si nezapomeňte nařídit budík, abyste, až napočítáte 1 000 oveček a začne se vám zdát krásný sen o výhře a přebírání poháru, ráno nezaspali.

Pokud jste zvyklí krmit ráno svého psa, před odjezdem na výstavu jeho snídani vynechte. Bude lepší jeho trávení před cestou nezatížit (vyhnete se tak zdržení v podobě odstraňování nedotrávené snídaně z auta). Váš pes bude lépe reagovat na pamlsky a spíše ho dokážete povzbudit a motivovat k lepším výkonům.

Doporučuji vyjet s časovým předstihem dost velkým dle velikosti výstavy. Na parkoviště k areálu bude směřovat velký počet aut a mohli byste zůstat v koloně. Věřte mi, není moc příjemné sedět bezmocně v autě v téměř se nepohybující koloně a vědět, že posuzování psů začíná za 10 minut.

Někteří vystavovatelé pak vezmou psa a doklady a rozhodnou se zbývající vzdálenost zdolat pěšky. Řidiče nechají napospas dopravní zácpě. Když je sucho, není to takový problém. Horší je to v dešti či po dešti, kdy je ještě všude mokro. Nedobré vyhlídky na vzhled psa i jeho vlastní budou čekat vystavovatele, který bude muset kvůli zkrácení vzdálenosti jít přes neposekanou louku nebo rozkopaný chodník.

Přejímka psů
U areálu hledejte vchod označený nápisem „Přejímka psů“. Tou musí každý přihlášený pes projít. Co vás čeká? U velké výstavy jistě zástup psů a jejich majitelů. Často nejde o počet 1 : 1, ale na jednoho člověka připadá třeba 5 psů. I když jsou vychovaní a socializovaní, není to situace vždy bezkonfliktní. Tak si k očkovacímu průkazu nachystejte také trpělivost, úsměv, nadhled a toleranci. To jistě ocení pořadatelé, kteří zajišťují přejímku psů. Ti od vás budou chtít očkovací průkaz ke kontrole, že má pes platná všechna povinná očkování.

Zda u přejímky psů obdržíte potrebne dokumenty.K úspěšnému vystavení svého psa potřebujete desky s posudkovým listem, případně i s diplomem, dále katalog a katalogové číslo vašeho psa, kterým se označíte, až půjdete do kruhu. Katalog se vydává hned u přejímky .Desky s posudkovým listem a číslo k vašemu označení se také vydávají u přejímky.

Zabydlení se

U kruhu je vhodné najít si strategicky výhodné místo. Psa potřebujete mít blízko, abyste mohli sledovat dění v kruhu a dolaďovat vzhled psa. Jestliže se výstava koná venku za teplého počasí, je dobré sehnat pro psa stinné místo. Nyní záleží také na vás, jak moc vybaveni na výstavu jedete. Vybavenost vystavovatelů jde od extrému k extrému. Někteří jedinci přijedou na výstavu takřka jen se psem. K němu přibalí misku s vodou a výstavní vodítko. Ti mají zabydlování jistě hned hotové. Naopak extrémně vybavený vystavovatel působí, jako by se někam stěhoval. Rozestavět přepravky pro psa, či dokonce více psů, postavit si stoleček a židličky pro své pohodlí, to vyžaduje nejen čas, ale také strategické myšlení.
Kruh je ohrazený obdélníkový prostor, v němž stojí stůl pro zapisování výsledků a další potřebnou administrativu. U něho najdete vedoucí kruhu a zapisovatelku. U vstupu do kruhu je umístěna informační cedule, na níž je napsáno obsazení kruhu, pořadí jednotlivých plemen a třídy s pořadovými čísly přihlášených psů.

Než rozhodčí zahájí samotné posuzování psů, musíte si v kruhu vyzvednout desky s posudkovým listem a číslem. Číslo bývá samolepka, kterou si na sebe přilepíte před vstupem do kruhu. Protože chodíte vždy se psem u levé nohy proti směru hodinových ručiček, je vhodné připevnit ho na levou část těla. Většinou se volí hruď, paže nebo stehno s tím, že číslo se natočí do kruhu. Číslo umístěte tak, aby ho hlavně viděl rozhodčí a vedoucí kruhu se zapisovatelkou. Na čísla se dnes prodávají různé visačky, které se dají sponou nebo páskem na suchý zip připevnit na hruď nebo na rukáv. Nemusíte se tak bát, že se vám číslo odlepí.

Jestliže jste to v tom mumraji ještě nestihli, je vhodné jít vyvenčit psa. Na větších výstavách jsou pro majitele nachystány odpadkové koše. Někde dostanete při přejímce sáček na psí výkaly. Každopádně ho jistě máte s sebou. Na některých výstavách konaných v halách je problém najít zatravněnou plochu. Některým psům to spolu s naší nervozitou hodně vadí a způsobuje jim to problém s venčením. Musíte být proto opět trpěliví a dopřát svému psovi čas.

Teď již jen zpátky ke kruhu, udělat poslední korekci vzhledu psa a můžete ho nechat odpočívat. Vám nastane čas plný čekání, kdy musíte odhadnout, za jak dlouho na vás asi dojde řada. Mezitím se ti, kdo volí do výstavního kruhu speciální oblečení, dojdou převléknout a pak se již můžou kochat pohledem na krásné jedince. Zhruba čtvrt hodiny před vaším nástupem do kruhu dojděte psa znovu vyvenčit.

Čekáte u správného kruhu, máte vše nachystané a vyvenčeného psa. Než na vás dojde řada, pojďme si říct, v jakém pořadí psi do kruhu chodí a co si vzít s sebou.

Ke každému kruhu přiřadí organizátoři několik plemen. Pokud je některé plemeno hojně zastoupeno, je v kruhu daný den posuzováno jako jediné. Do kruhu jsou psi zváni postupně dle tříd. Začíná se od štěňat, pak může následovat dorost, třída mladých, mezitřída, otevřená třída, třída pracovní, třída vítězů, třída veteránů. Rozdělení do tříd může být i jiné. Všechny třídy nemusí být zastoupeny. Někde jdou od dané třídy nejprve feny, někde jdou první psi. Vše vyčtete v katalogu nebo na informační tabuli u vstupu do kruhu.

Do kruhu si s sebou musíte vzít desky, které jste si vyzvedli. Na některé výstavě od vás budou chtít i průkaz původu.

V kruhu
Již u vchodu do kruhu nečekejte otráveně, ale tvařte se sebevědomě a optimisticky. O totéž se snažte u svého psa. Chcete na rozhodčího udělat dobrý dojem a je možnost, že se ke vchodu do kruhu podívá. Již tady můžete něčím upoutat a tím se rozhodčímu trochu vrýt do paměti. Je to jako u reklamy, která nám stále dokola ukazuje nějaký produkt. Když si máme vybrat mezi inzerovaným a nám neznámým výrobkem, často volíme spíše ten známý. Byť malinko, může to být nápomocno i v této situaci.

Po vyzvání vejděte dovnitř. Snažte se o energický sebevědomý pohyb. Pes cítí vaše pocity a ty se na něho lehce přenášejí. Proto se pokuste nebýt nervózní, ale vystavování si užívat.

V kruhu se psi seřadí podle pořadových čísel. Jestliže je třída hodně naplněná, rozdělí si rozhodčí psy do skupin a posuzuje je postupně. Ať jste v kterékoliv skupině, nezevlujte. Nepovídejte si se známými, kteří se sešli okolo kruhu. Věnujte se psovi a snažte se ho udržet bdělého. Může na vás nečekaně přijít řada dříve a psa nestihnete namotivovat k akci.

Nejprve bude rozhodčí od každé skupiny chtít, aby se prošla okolo. Udělá si tak základní představu. Při chůzi jděte se vzpřímeným držením těla, nehrbte se pod tíhou starostí, zda vyhrajete. Pokud je rozhodčí mužského rodu, mohou mu dámy ukázat svoji hruď posunem ramen vzad. Budete tak působit více jisté sebou i svým psem a rozhodčího spíše zaujmete.

Nebuďte šedá myš.
V kruhu si hlídejte správné držení vodítka. Neměli byste jeho konec nechat jen tak plandat, rušilo by to celkový dojem, který vyvoláváte. Oblečení by vám nemělo šustit, rušilo by tím psa. Za psem byste se neměli valit a běžet / jít hlasitě, nýbrž lehce. Dámy, které si vzaly sukni, zpětně zhodnotí, zda není moc úzká či moc krátká a neodhaluje při manipulaci se psem to, co by neměla.

Po úvodním kole rozhodčí posoudí každého psa zvlášť. Nejprve mu zkontroluje zuby a skus, někde se kontroluje tetovací číslo nebo čip. U samce překontroluje varlata. Stavbu těla psa může u dlouhosrstého plemena také kontrolovat pohmatem. Psa stavte do výstavního postoje, abyste rozhodčímu posouzení psa umožnili. Motivujte ho, aby vám vydržel stát se vztyčenou hlavou. Kdo natrénoval se svým psem dorovnávání výstavního postoje posunutím jeho nohou, nezapomene na fakt, že je vhodné chytit psovu tlapku až dole. Tím se vyhnete přešlápnutí psa a rozhození celého výstavního postoje. U plemene, které se vystavuje na stole, dbejte na správné zvedání psa. Chytněte ho pravou rukou pod hrudníkem a levou pod zadečkem. Nezvedejte ho za vodítko a ocas atd. Vodítko si můžete pověsit přes rameno, nebude vám tak překážet a zároveň nebude působit rušivě.

Po kontrole detailů vás rozhodčí vyzve k oběhnutí kruhu. Následuje chůze od rozhodčího a zpět k němu, kdy je kontrolována korektnost chodů. Nejděte moc rychle, rozhodčí musí vidět pohyb nohou psa. Vodítko mějte buď prověšené – vystavení působí přirozeně, nebo natažené – tím pes více zvedne hlavu a vy můžete částečně zakrýt mírné nedostatky. Při obratu se nezastavujte. Otočte se v chůzi a slovně pomozte s obratem i psovi.

Takto pan rozhodčí prohlédne všechny psy. Tím si o každém z nich udělá základní představu a může je poslat oběhnout kruh společně. Vy se stále soustřeďujte na svého psa. Kdykoliv se chůze zastaví, postavte ho do výstavního postoje.

Jestliže jdete v kruhu jako první, nezdržujte pomalým tempem. Mimo svého psa ještě pečlivě sledujte rozhodčího, aby vám neunikl žádný z jeho požadavků.

Jestliže jdete uprostřed kruhu a před vámi jde pomalejší dvojice, prodlužte si dráhu. Využijte i rohy, nechoďte u středu kruhu.
Pokud jde před vámi rychlejší dvojice a utekla vám, naopak si dráhu zkraťte a doběhněte ji.

Rozhodčí po zhlédnutí všech psů v kruhu upraví jejich pořadí. Psa více odpovídajícího standardu posune více dopředu. Psy nechá znovu oběhnout kruh. To opakuje, dokud se nedopracuje k definitivnímu rozhodnutí. Dvojicím seřazeným dle pořadí pogratuluje, oznámí známku, kterou psovi dal, nebo ji jen potvrdí v dokladech. Vítězi třídy může zadat titul CAC (čekatelství národního šampionátu krásy), v třídě mladých to je titul CAJC (čekatelství národního šampionátu krásy mladých).

Po posouzení všech tříd daného plemena nastoupí do kruhu nejlepší psi z tříd (mezitřída, otevřená, pracovní a třída šampiónů) s oceněním CAC a rozhodčí z nich vybere nejhezčího jedince, který získá titul CACIB. To samé se opakuje i s fenkami – vítězkami jednotlivých tříd. Nakonec následuje boj o titul BOB, do kterého jsou přizváni nejlepší z přítomných zástupců plemena – tedy CACIB pes, CACIB fena a držitelé titulu CAJC. Titul BOB označuje vítěze daného plemena.

Po posouzení vašeho psa dostanete výstavní posudek a případně diplom. Do průkazu původu se výsledek zapisuje buď přímo v kruhu, nebo ve výstavní kanceláři. Kdo získal některý titul, obdrží příslušné potvrzení. Vítězové si na místě, které bývá zmíněno v katalogu, vyzvednou svoji výhru.

Po dokončení posuzování ve všech kruzích se konají jednotlivé soutěže. Do některých z nich je nutné se přihlásit současně s přihlášením na výstavu.

 

Výstava je za vámi, je čas jet domů. Vše zabalit, před cestou vyvenčit psa a můžete vyrazit na zpáteční cestu. Ať úspěšní, nebo ne, první výstavu máte za sebou. I když třeba bez titulu, výhry a dobrého umístění, ale zážitek, zkušenost a čas strávený s vaším psem a případně i lidským doprovodem vám nikdo nevezme.